Yangın
Söndürme
Güvenlik
Sistemleri
AIS & Radar
Sistemleri
Hizmetlerimiz Referanslarımız İletişim
       

YANGIN SÖNDÜRME » OTOMATİK YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMLERİ


Temiz gazlı yangın söndürme sistemleri, daha temiz, daha güvenli ve daha etkili bir yangın söndürme sistemidir.

Artık ya da toz birikintisi bırakmaz.
Kaptan yada mürettebatın yangına müdahalesine gerek kalmaz.
Daha hızlı yangın söndürme sağlar.

FIREBOY : Türkiye yetkilisi olduğumuz Fireboy Söndürme Sistemleri 30 yılı aşkın zamandır teknelerdeki temiz gazlı yangın söndürücüler arasında en güvenilir isim olmuştur.

 

     
 

» NOVEC 1230

 
     

Fireboy yangın söndürme sistemleri, sadece teknelerin makine daireleri için değil, bilgi işlem odaları, elektronik sistemler gibi hassas cihazların bulunduğu 85m³ e kadar kapalı alanları korumak için tasarlanmıştır. Her bir sistem saat yönünde yangın koruması ile sarılmıştır.

Sıcaklık 79°C’ ye ulaştığı zaman söndürücüler otomatik olarak devreye girerek temiz gazı bütün alana dağıtarak yangını boğarlar.

Fireboy sistemleri Halon gazının yerini almış olan temiz gazlar FE-241 ya da HFC-227ea (FM200) kullanır. Her iki gaz da eşit miktarda etkili olup su ya da toz artığı bırakmazlar. B ve C sınıfı yangınlar için etkinliği onaylanmıştır.

Fireboy sistemlerini kullanmanın verdiği rahatlığa ek olarak; bir çok sigorta şirketi, dahili yangın söndürme sistemi bulunan teknelere indirim uygulamaktadır. Tüm sistemler, 3 yıl sınırlı garanti altında olup yangın esnasında kullanım haricinde boşalması durumunda fabrika veya tarafımızdan dolumları yapılır.

Temiz Gazlar: FE-241 vs. HFC-227ea (FM200)
Sistemler kalıntı bırakmayan 2 seçenek sunuyor :
FE-241 (Chlorotetrafluoroethane) içinde oturulmayan alanlar için onaylanmış ve ABD’ de kullanılmaktadır.
HFC-227ea (Heptafluoropropane) içinde oturulan alanlar için onaylanmış ve Avrupa’ da kullanılmaktadır. Ticari adı FM 200 Gazıdır.

Her iki gaz da EPA’ nın SNAP programındaki Halon gazı ile değiştirilebilir gazlar olarak kabul edilmektedir. HFC-227ea, DuPont tarafından FE-227™ olarak, Great Lakes Chemical tarafındansa FM-200 olarak üretilmektedir.

Tüm Fireboy sistemleri ABS, USCG ve Bureau Veritas tarafından onaylanmıştır. Ayrıca HFC-227ea içeren tüm sistemler, Bureau Veritas, RINA ve Factory Mutual tarafından EN ISO 9094-1 ve EN ISO 9094-2 onaylıdır.

3 Farklı Seçenek mevcuttur ;
 

 

» Toplam hacmi 42m³’e kadar olan yerler için idealdir.
» Opsiyonel manuel boşaltım ve otomatik boşaltım yapar.
» FE-241(Sadece A.B.D.) yada HFC-227ea (FM 200) seçenekleri.
» USCG, ABS, Factory Mutual, Bureau Veritas, RINA onaylı.

     
 

» Toplam hacmi 42m³’e kadar olan yerler için idealdir.
» Sadece Otomatik boşaltım yapmak üzere üretilmiştir.
» FE-241(Sadece A.B.D.) ya da HFC-227ea (FM200) seçenekleri.
» USCG, ABS, Factory Mutual, Bureau Veritas, RINA onaylı.

     
 

» Daha büyük motor dairelerine sahip büyük tekneler için tasarlanmıştır: 42- 85 m³ arası alanlar için tasarlanmıştır.
» Sabit sistemlere oranla kurulum ve montajı kolaydır.
» HFC-227ea (FM200) temiz gaz içermektedir.
» USCG,ABS,Factory Mutual,Bureau Veritas,RINA onaylı.

 


NOVEC 1230 :

Halon 1301 yerine kullanılabilecek alternatifler için 10 yılı aşkın süredir devam eden araştırmalar, yeni özellikler ortaya çıkarmaktadır. Endüstriye, ihtiyaçları karşılayacak yeni ürünler kattıldığı gibi, son araştırmalar, mevcut teknolojiden farklı olarak bazı avantajlara sahip olan Novec 1230 söndürme gazını kullanan yangından korunma sistemlerini tanımamızı sağlıyor. Novec 1230, halon üretimi tüm dünyada giderek azaldığı için mevcut gaz çeşitliliğimizi tamamlıyor.

Novec 1230 sıvısı florinlenmiş ketondan yapılmakta olup 3M tarafından üretilmektedir. Novec 1230’ un zehirlilik oranı düşük olup kaynama noktası 49 derecedir; bu yüzden oda sıcaklığında sıvı durumdadır. Tıpkı nitrojen ile 25 bar yüksek basınç uygulanan halon 1301 gibi. Çoğu kimyasal gaz gibi, Novec 1230 da sıcaklığı emerek (ana etkisi) ve de aleve kimyasal olarak müdahale ederek yangını hızla söndürür.

Çevresel Özellikler
Novec 1230 brom ya da klor içermez ve ozon tabakasına zarar verici özellik taşımaz. Novec 1230’ un atmosferdeki ömrü 3 ila 5 gün, küresel ısınma etkisi ise 1 olarak hesaplanmıştır. İklim değişikliğine ölçülebilir herhangi bir etkisi olmadığı kabul edilmektedir. Bu özellikler, Novec 1230 sıvısının gerçek sürdürülebilir teknoloji olduğunu teyit eder.

Güvenlik
İleri zehirlilik testleri, Novec 1230’ un son kullanım konsantrasyonlarında güvenli olduğunu göstermiştir. Yoğun zehire maruz kalma limiti, hem yoğun soluma hem de kalp sensitizasyonu için %10’ dan daha büyüktür.Gözlemlenmiş kalıcı yan etkileri yoktur.

Uygulamalar
Kaynama noktasının düşük olmasına rağmen, Novec 1230, oldukça geniş olan değişken sıcaklık aralığında etkili bir şekilde havaya karışma yetisine sahiptir. Bu sebepten, eskiden halon 1301 ile korunan hava değişikliklerini korumak mümkün olup, marin uygulamalarında ve yüksek güvenlik marjıyla uzun süreli sürdürülebilirliğin arandığı durumlarda özellikle önemli olacaktır.

Bakım
Novec 1230’ un kaynama noktasının yüksek olmasının avantajlarından biri, oldukça düşük basınç altında havaya karışması, Yüksek basınç tüpleri yerine daha hafif olan silindirlerde taşınabilmesine olanak sağlar. Bu, Novec 1230’ un uçak nakliyesi ile taşınabilmesine ve hem ilk hem de sonraki dolumlarında, yüksek basınç uygulamadan evvel, basitçe sıvıyı konteynere dökerek eski yüksek basınçlı dolumlara nazaran daha kolay doldurulabilmesine olanak sağlar.

Özellikler
» Ozon kirletme tehlikesi yoktur
» Kayda değmez küresel ısınma etkisi
» 5 günden daha kısa atmosfer ömrü
» Yaşam alanlarında güvenli kullanım
» Mevcut halon kontrol sistemi Novec 1230’ a dönüştürülebilir
» Minimum depolama alanı gerektirir
» UL/FM Onaylı
» ISO ve CEN tasarım standartlarına dahil edilmek üzere çalışmalar devam etmektedir.

Bizden Haberler

AIS Cihazı Takılacak Tekneler için UYARI !
Sektörde Yetkili Bayiliği olmayan bazı kişi ve şirketlerin fatura kesip ödeme aldıkları halde,sistemin teslimatı ve montaj işlemini yapmadıkları, bu sebepten bazı tekne sahiplerinin zor durumda kaldıkları ile ilgili olarak Denizcilik Müsteşarlığı uyarı yazısı yayınlamıştır.AIS Class-B sistemi taktırmak isteyenlerin,Cihazı aldıkları firmanın Yetkili Satış ve Servis olduğu konusuna dikkat etmeleri ileride sorun yaşamamaları için önemlidir.Tekne sahipleri ve Kaptanlara duyurulur...


CCTV Kamera ve Tüm Alarm Sistemlerinde Kredi Kartına 12 aya kadar taksit imkanı, ayrıntılı bilgi için bizi arayınız...

Teknelere AIS Zorunluluğu
AIS Class-B Otomatik Tanımlama Sistemi zorunluluğu 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren başlıyor.Özellikle MMSI numarası olmayan teknelerin başvurularını bir an önce yapması gerekmektedir. Ayrıntılar...

Kampanya
Söndürme ve Yangın Algılama Sistemlerinin bakım ve servislerinde kampanya.Özel indirimler için bizi arayınız…
Paket Servis İndirimleri !!!
Payroteknik setleri, Cansalları ve Yangın Söndürücüler için paket servis işlerinde özel indirimler için bizi arayın...
Doğru olanı yapın !!!
Teknenizin kalbi olan makina dairesinde Otomatik Söndürme Sistemi varmı ?
Varsa yeterli kapasitedemi ?
Acil bir durumda işe yararmı ?
Öğrenmek ve ücretsiz kontrol için bizi arayın...


Misyon ve Vizyonumuz

'Çok Geç Olmadan' prensibini ilke olarak benimseyen POYRAZ Yangın Söndürme ve Koruma Sistemleri Ltd., sektörü ile ilgili her konuda müşterilerine hizmet vermektedir.

Devamı...İşyerleri,Fabrikalar,Depolar :
Portatif Söndürücüler haricinde yangın için yeterli bir su rezervi bulundurulmalı, yangın dolabında hortum, rekor ve lanslar tesisata bağlı ve her an kullanıma hazır ve şehir itfaiyesi ile aynı standartta olmalı, otomatik ihbar, alarm ve algılama ile söndürme sistemi varsa bakımlı ve çalışır konumda olmalıdır.

Konutlarda,Yaşam Mahallerinde :
Her katta en az 1 adet 6 kg'lık, mutfaklarda ise 2 kg'lık ABC tipi Kuru Kimyevi Tozlu söndürücü bulundurmalıdır.

Motorlu Araçlarda :
Özel otomobillerde en az 1 adet 1 veya 2 kg'lık, oturma yeri (14) kişiye kadar olan araçlarda 1 adet 6 kg'lık, tehlikeli madde taşıyan araçlarda ve oturma yeri 14 kişiden fazla olan otobüslerde, biri ön biri arka bölgede olmak üzere 2 adet 6 kg'lık (ABC Kuru Kimyevi Tozlu) yangın söndürme cihazı bulundurulmalıdır.

Not: Yangın söndürme cihazlarının CE'li olması ve periyodik bakımlarının zamanında yaptırılması şarttır.

   

POYRAZ Yangın ve Güvenlik Sistemleri - Cumhuriyet Mahallesi 48310 Göcek,MUĞLA Tel: (0 252) 645 2842 & 645 2610 | Faks: 645 1081